Dlaczego warto wybrać blaty granitowe do kuchni? Zalety blatów z granitu

Meble kuchenne mogą być wykończone różnymi rodzajami blatów: płyta drewnopodobna MDF, drewno naturalne, stal, beton, a także kamień naturalny. Blaty kamienne stanowią dzisiaj bardzo popularny wybór. Na szczególną uwagę zasługują blaty granitowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym jest granit?

Granit jest rodzajem głębinowej skały kwaśnej, która składa się w większości z kwarcu oraz z innych składników mineralnych plagioklazu, skalenia potasowego, biotytu. Wyróżnia się graniastą, ziarnistą strukturą, skąd pochodzi także jego nazwa – granum po łacinie to ziarno. Skała granitowa może przybierać różnorodne kolory, między innymi szare, zielone, białe, różowe, czerwone w zależności od swojego składu, co z kolei związane jest z miejscem jej pozyskiwania. Granit wydobywany jest także w Polsce – jego złoża znajdują się w Tatrach i w Karkonoszach.

Blaty granitowe

Z granitu można wykonać różnego rodzaju produkty, między innymi elementy wyposażenia wnętrz. Poza schodami i posadzkami bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się blaty granitowe. Doskonale nadają się do kuchni, ale również montowane są w łazienkach. Wykonaniem blatów granitowych zajmują się zakłady kamieniarskie, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę związaną z przygotowaniem efektownego, idealnie dopasowanego blatu na wymiar. Kamieniarz może zaprezentować wtedy klientom różne typy kamienia, wśród których można wybrać ten najlepiej prezentujący się w danym wystroju. Blaty granitowe mają wiele zalet, które wyróżniają je na tle pozostałych typów blatów, co powoduje, że są one chętnie zamawiane do kuchni nowoczesnych, klasycznie urządzonych, dużych domów i małych mieszkań.

Dlaczego warto kupić blat granitowy?

Wśród najważniejszych zalet blatów granitowych znajdują się:

  • wysoka wytrzymałość – są odporne na wiele różnych czynników zewnętrznych, między innymi na wilgoć, kwasy, zarysowania
  • wieloletnia trwałość – blaty granitowe mogą posłużyć na wiele lat w kuchni
  • elegancki wygląd – dzięki im można nadać wnętrzu efektowny wymiar
  • higieniczność – gładka nawierzchnia blatu powoduje, że można łatwo utrzymać go w czystości, a także kroić, wyrabiać ciasto bezpośrednio na nim
  • możliwość renowacji – blat może być naprawiony wtedy, gdy będzie uszkodzony, na przykład będzie zmatowiony

Warto też pamiętać, że blaty granitowe mają też parę minusów, dlatego warto wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie blatu kuchennego. Przede wszystkim blaty te są dość ciężkie i wymagają odpowiedniej podbudowy meblowej. Także granit jest dość drogi, więc blat może stanowić wysoki wydatek.