Membrany, czyli folie dachowe to stosowane obecnie powszechnie materiały dekarskie, które mają na celu podwyższyć szczelność dachu i zapewnić jego właściwą paroprzepuszczalność. Gdy dojdzie do przerwania membrany, należy jak najszybciej ją naprawić. Jak to zrobić?
Przerwana, na przykład przecięta, rozerwana czy zerwana membrana dachowa jest poważną usterką, która może spowodować nadmierne zawilgocenie materiałów izolacyjnych, rozwój pleśni, a także pogorszenie właściwości termicznych budynku. Właśnie dlatego eksperci zalecają natychmiastową naprawę usterek. Na szczęście, uszczelnienie membrany dachowej nie jest skomplikowane.
Taśmy do membran dachowych – najlepsze na niewielkie uszkodzenia
Gdy membrana dachowa jest uszkodzona na małej powierzchni, na przykład doszło do jej rozerwania albo oderwania w miejscu połączenia z murem lub z kominem, najlepiej zastosować wtedy taśmy do klejenia membran – folii dachowych. Taśmy do uszczelniania membran to specjalny rodzaj taśm jednostronnie lub dwustronnie klejących, które wykonane są z materiałów niezaburzających paroprzepuszczalności folii, ale jednocześnie zapewniających maksymalny poziom szczelności. Najczęściej w tym celu stosowane są taśmy butylowe, które mogą być również dodatkowo wzmacnianie, na przykład wtopionymi siatkami aluminiowymi dla większej stabilności. Taśmy oferowane są w różnych szerokościach do wyboru. Uszczelnienie dachu z użyciem taśmy butylowej jest bardzo proste. Uszkodzoną membranę oczyszcza się z zabrudzeń, a także osusza, a potem umieszcza się na niej element taśmę, dbając o to, aby szczelnie połączyła ona uszkodzone części folii.
Nowy element z membrany – sprawdzony na większe usterki
Zdarza się, że folia dachowa uszkodzona jest na większym obszarze, dlatego zastosowanie samej taśmy nie jest wtedy możliwe. Wówczas najlepiej zrobić tak zwaną wkładkę, czyli umieścić w uszkodzonym miejscu nowy element z membrany. Wkładka z membrany dachowej przygotowywana jest na podstawie wymiarów uszkodzenia, z lekkim naddatkiem, aby można było ją szczelnie zamocować. Wyciętą folię można dokleić z użyciem specjalnych mas klejących albo zastosować taśmy klejące. Szczelne połączenie spowoduje, że naprawa będzie skuteczna. Zatem uszkodzenie membrany dachowej najlepiej naprawiać od razu, gdy zostanie ono zauważone. Wtedy można łatwo zapobiec negatywnym skutkom takich usterek, między innymi gorszej termoizolacyjności dachu, pleśni, grzybowi. Zastosowanie taśm do klejenia folii dachowych oraz wykonanie wkładek z membrany pozwoli na szybkie uporanie się z usterką.
Najnowsze komentarze