Radarowy pomiar poziomu wody – nowoczesna metoda pomiarów bezkontaktowych

Pomiar poziomu wody w zbiornikach może być prowadzony za pomocą różnych rodzajów urządzeń. Wśród nich dostępne jest też wyposażenie umożliwiające bezkontaktowy radarowy pomiar poziomu wody. Na czym polega taka technika pomiaru? Jakie są jej główne zalety?

Na czym polega radarowy pomiar poziomu wody?

Pomiary poziomu wody mogą być powadzone z użyciem urządzeń kontaktowych, na przykład zanurzonych w wodzie miarek albo czujników. Takie pomiary jednak nie zawsze są precyzyjne, a ponadto mogą wymagać odczytywania ich osobiście. Stąd też coraz większym zainteresowaniem cieszy się obecnie radarowy pomiar poziomu wody – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 który odbywa się bezkontaktowo i na odległość.

Radarowy pomiar przepływu prowadzony jest za pomocą specjalistycznych urządzeń – sond bezkontaktowych Dopplera, które za pomocą technologii cyfrowego pomiaru powierzchni cieczy umożliwiają uzyskanie dokładnych informacji o jej ilości.

Następnie uzyskane informacje o pomiarze są przekazywane do użytkownika – także na odległość z użyciem technologii bezprzewodowych.

Bezkontaktowy pomiar poziomu wody sondą

Dużym atutem radarowego pomiaru poziomu wody jest brak kontaktu sondy z wodą. Oznacza to, że nie musi być ona zanurzana w wodzie, aby pobrać precyzyjne pomiary. Nie tylko wydłuża to trwałość sondy, ale również powoduje, że pomiary są bardziej precyzyjne.

Bezkontaktowy radarowy pomiar poziomu wody nie jest zagrożony poważnymi problemami z odczytaniem informacji, ponieważ na sondzie nie osadzają się zanieczyszczenia z wody. Jest ona również zabezpieczona z użyciem obudowy o wysokim poziomie szczelności, co dodatkowo chroni ją przed wpływem pyłów oraz wilgoci.

Łatwy i szybki przesył wyników pomiarowych

Za pomocą pomiarów bezkontaktowych można prowadzić pomiary precyzyjnie i szybko. Uzyskane wówczas informacje przekazywane są bezpośrednio do odbiorcy za pomocą wybranego systemu łączności.

Łączność może odbywać się przewodowo, ale również dostępna jest ona bezprzewodowo – wówczas możliwe jest przekazywanie informacji na odległość. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia instalację sondy.

Warto też wskazać, że sonda może współpracować z systemami SCADA, systemami telemetrycznymi, sterownikami PLC, tworząc zautomatyzowaną instalację.

Jak założyć radarowy pomiar poziomu wody?

Klienci chcący założyć radarowy pomiar poziomu wody mogą zrobić to z pomocą specjalistycznych firm zajmujących się dostarczaniem nowoczesnego sprzętu pomiarowego. Dostępne urządzenia można sprawdzić już teraz online i zapoznać się bliżej z ich parametrami i funkcjami.